آزمون تافل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تافل - TOEFL

آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی و یا تافل (TOEFL)، یک آزمون استاندارد سنجش مهارت های زبان انگلیسی برای صحبت کنندگان غیر بومی این زبان است که مایل اند در دانشگاه های ایالات متحده ثبت نام کنند. این آزمون مورد قبول بسیاری از موسسات دانشگاهی و حرفه ای انگلیسی زبان  است. تافل یکی از دو آزمون اصلی زبان انگلیسی در جهان است، و آزمون دیگر آیلتس می باشد.

TOEFL علامت تجاری متعلق به ETS است. Educational Testing Service یک سازمان غیر انتفاعی خصوصی است که این آزمون ها را طراحی و مدیریت می کند. نمرات حاصل از این آزمون تا 2 سال دارای اعتبار می باشد و پس از آن دیگر به موسسات مورد نظر گزارش نمی شود.

 

فرمت ها و محتوا

آزمون اینترنتی

آزمون اینترنتی تافل (iBT) از زمان روی کار آمدنش در سال 2005 به صورت تدریجی جایگزین آزمون های کامپیوتری (CBT)  و آزمون های کاغذی (PBT) شده است؛ گرچه آزمون کاغذی هنوز هم در برخی مناطق مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون تافل iBT در فازهای مختلف و در ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، در سال 2005 در ایتالیا و در سال 2006 در باقی نقاط جهان، معرفی شده است و به طور منظم  بر تعداد مراکز آزمونی جدید برای برگزاری این آزمون اضافه شده است. تافل CBT در سپتامبر 2006 متوقف شد و نمرات این آزمون دیگر معتبر نیستند.

در ابتدا، تقاضا برای صندلی آزمون بیش از میزان در دسترس بود، و نامزدها باید ماه ها منتظر می ماندند. امروزه در بیشتر کشورها این امکان وجود دارد که بتوان ظرف یک تا چهار هفته در آزمون شرکت کرد. این آزمون چهار ساعته از چهار بخش تشکیل شده است، که هر کدام یکی از مهارت های پایه ای زبان را مورد سنجش قرار می دهند (در حالی که برخی سوالات آزمون به مهارت های چند گانه مرتبط نیاز دارند)، و تمام سوالات بر زبانی تمرکز دارند که در محیط آکادمیک و علمی دانشگاهی بکار می رود.  یادداشت برداری در طول مدت آزمون تافل iBT مجاز است. فاصله هر دو آزمون متوالی تافل برای یک فرد نمی تواند کمتر از 12 روز باشد.

1. خواندن

بخش خواندن شامل سوالات مربوط به 4 تا 6 متن است، که هر کدام حدود 700 کلمه طول دارند. این متون دارای موضوعات آکادمیک مانند متون کتب دانشگاهی هستند. پاسخ به سوالات متون نیازمند داشتن درک درستی از کاربردهای بلاغی زبان مانند علت و معلول، مقایسه و تضاد، استدلال و بحث است. دانش آموزان سوالاتی را در مورد ایده اصلی متن، جزئیات، استنتاج، اطلاعات ضروری، درج جمله، لغات، اهداف بلاغی و ایده های کلی پاسخ می دهند. انواع جدید سوالات در آزمون تافل iBT به پر کردن جداول و یا تکمیل خلاصه متن نیز می پردازند. برای یافتن پاسخ صحیح، داشتن دانش قبلی در مورد موضوع مورد بحث لازم نیست.

2. گوش دادن

بخش گوش دادن شامل سوالاتی مربوط به 6 متن است که هر کدام 5- 3 دقیقه طول می کشند. این متون شامل دو مکالمه دانش آموزی و چهار سخنرانی یا بحث دانشگاهی است. مکالمه کنندگان شامل یک دانش آموز و یک استاد یا یک مسئول خدمات کمپ می شود. سخنرانی ها شامل بخشی رسا از یک  سخنرانی دانشگاهی است، که ممکن است یک دانش آموز در آن مشارکت داشته باشد و داشتن دانش پس زمینه ی تخصصی در حوزه موضوع مورد بحث مورد نیاز نیست. هر مکالمه و سخنرانی تنها یک بار شنیده می شود. آزمون دهندگان می توانند در حین گوش دادن یاداشت برداری کنند  و سپس در هنگام پاسخ به سوالات به یادداشت های خود رجوع کنند. هر مکالمه با 5 سوال و هر سخنرانی با 6 سوال همراه است.  این سوالات به منظور ارزیابی توانایی درک ایده اصلی، جزئیات مهم، استنتاج ها، ارتباط  بین ایده ها، سازمان دهی اطلاعات، منظور سخنران و نگرش او طراحی شده است.

3. صحبت کردن

بخش صحبت کردن متشکل از شش قسمت است: دو قسمت مستقل و چهار بخش مرتبط با هم. در دو بخش مستقل، آزمون دهندگان سوالات نظردهی را  در مورد موضوعات آشنا پاسخ می دهند. این بخش توانایی آزمون دهندگان را برای صحبت در لحظه، و انتقال واضح و منسجم ایده های خود ارزیابی می کند. در دو مورد از سوالات مرتبط، آزمون دهندگان متن کوتاهی را می خوانند و به یک سخنرانی دانشگاهی یا یک مکالمه درمورد زندگی در کمپ دانشگاه گوش می دهند و سپس با ترکیب اطلاعات مقتضی از متنی که خوانده اند و آنچه شنیده اند، به سوالی پاسخ می دهند. در دو بخش مرتبط باقی مانده به یک سخنرانی دانشگاهی و یا یک مکالمه در مورد زندگی کمپی گوش می دهند و سپس با توجه به شنیده هایشان به سوالی پاسخ می دهند. در بخش سوالات مرتبط، توانایی آزمون دهندگان در تولید متناسب اطلاعات و انتقال موثر آن با توجه به آنچه خوانده و شنیده اند مورد بررسی قرار می گیرد. آزمون دهندگان می توانند هنگام خواندن و گوش دادن یادداشت بردارند و برای آماده کردن پاسخ خود از این یادداشت ها کمک بگیرند. به آزمون دهندگان قبل از آن که شروع به صحبت کنند، زمان کوتاهی داده می شود تا خود را آماده کنند. پاسخ ها به صورت دیجیتالی ضبط شده، به شبکه امتیاز دهی آن لاین ETS (OSN) فرستاده شده ، و توسط 6 – 3 بازرس ارزیاب، سنجیده و نمره دهی می شود.

4. نوشتن

بخش نوشتن توانایی آزمون دهنده را برای نوشتن یک متن دانشگاهی اندازه گیری می کند و از دو بخش تشکیل شده است: یکی مرتبط و دیگری مستقل. در بخش مرتبط، آزمون دهندگان متنی را با موضوع دانشگاهی و علمی می خوانند و سپس به یک سخنران که در مورد همان موضوع بحث می کند گوش می دهند. سپس آزمون دهنده خلاصه کوتاهی در مورد نکات مهم متنی که شنیده، می نویسد و توضیح می دهد چگونه این نکات به نکات کلیدی مربوط به متنی که خوانده، مرتبط می شود. در بخش مستقل، آزمون دهنده باید مقاله ای بنویسد که نظر و یا انتخاب او را بیان و سپس توضیح دهد، نه آن که صرفا ترجیحات یا انتخابهای شخصی  او را لیست کند.  پاسخها به شبکه امتیاز دهی آن لاین  ETS فرستاده می شود و توسط حداقل 3 ارزیاب مختلف بررسی می گردد.

بخش

شرح وظیفه

زمان تقریبی

خواندن

5-3 متن و هر کدام شامل 14- 12 سوال

100 – 60 دقیقه

گوش دادن

9- 6 متن، هر کدام شامل6- 5 سوال

90 – 60 دقیقه

استراحت

استراحت اجباری

10دقیقه

صحبت کردن

6 وظیفه

20 دقیقه

نوشتن

2 وظیفه

50 دقیقه

 

یکی از بخش های آزمون شامل محتوای اضافی و شمارش نشده می باشد. ETS این محتوای اضافی را نیز شامل می شود تا سوالات آزمون را برای صورتهای بعدی آزمون رهبری کند. هنگامی که یک بخش طولانی به آزمون دهندگان داده می شود، آنها باید تلاش و تمرکز یکسانی برای همه سوالات صرف کنند، چرا که نمی دانند کدام سوالات محاسبه می شوند و کدام سوالات اضافی هستند. برای مثال اگر به جای سه متن برای خواندن، چهار متن وجود داشته باشد، پس یکی از متن ها حساب نمی شود. و هر کدام از این چهار متن می تواند آن متن حساب نشده باشد.

آزمون کاغذی

آزمون تافل کاغذی (PBT) در مناطق محدودی در دسترس است. نمره آن  به مدت دو سال پس از تاریخ آزمون معتبر است، و آزمون دهندگان می توانند نمره خود را در این مدت دو سال به موسسات یا سازمان ها بفرستند.

1. گوش دادن (40 -30 دقیقه)

بخش گوش دادن متشکل از 3 بخش است. بخش اول شامل 30 سوال در مورد مکالمات کوتاه، بخش دوم دارای 8 سوال در مورد مکالمات طولانی تر و آخرین قسمت 12 سوال در مورد یک سخنرانی  یا مذاکره مطرح می کند.

2. ساختار و اصطلاحات نوشتاری (25 دقیقه)

بخش ساختار و اصطلاحات نوشتاری دارای 15 تمرین در مورد تکمیل صحیح جملات و 25 تمرین در مورد شناسایی اشتباهات و خطاها می باشد.

3. خواندن و درک مطلب (دقیقه 55)

بخش خواندن و درک مطلب دارای 50 سوال در مورد متن های خواندنی است.

4. نوشتن (30 دقیقه)

مدیریت تافل PBT شامل یک آزمون کتبی است که آزمون انگلیسی نوشتاری (TWE) نامیده می شود. این آزمون شامل یک سوال مقاله ای واحد با 300 - 250 کلمه به طور متوسط است.

نمرات آزمون

آزمون تافل iBT

• نمره آزمون تافل iBT  مقیاسی از 0 تا 120 امتیاز را شامل می شود.

• هر یک از چهار بخش (خواندن، شنیدن، صحبت کردن، و نوشتن) نمره ای از 0 تا 30 را به خود اختصاص می دهد. نمرات حاصل از هر کدام از چهار بخش باهم جمع می شوند و نمره کلی را به دست می دهند.  

• هر سوال صحبت کردن اساسا نمره ای از 0 تا 4 دارد و هر سوال نوشتن نمره ای از 0 تا 5. این نمرات تبدیل می شوند تا به مقیاس 0 تا 30 درآیند.

آزمون کاغذی

• نمره نهایی تافل  PBT از 310 تا 677 متغیر و بر مبنای سه زیر- نمره است: گوش دادن (31-68)، ساختار (31-68)، و خواندن (31-67). بر خلاف تافل CBT، نمره بخش نوشتن (که از آن با عنوان آزمون انگلیسی نوشتاری، TWE یاد می شود) بخشی از نمره نهایی نیست. در عوض، به طور جداگانه در مقیاس  6- 0 گزارش می شود.

• نمره ای که آزمون دهندگان برای بخش گوش دادن، ساختار و خواندن در آزمون TOEFL دریافت می کنند، درصد پاسخ های صحیح نیست. نمرات تبدیل می شوند تا این واقعیت را در نظر بگیرند که برخی از آزمون های تافل سخت تر از دیگر آزمون های قبلی یا بعدی خود هستند. نمرات تبدیل شده این تفاوت ها را تصحیح می کنند. بنابراین، نمره تبدیل شده نسبت به نمره خام، بازتابی دقیق تر از توانایی فرد آزمون دهنده  را ارائه می دهد.

نمرات TOEFL پذیرفته شده

نمرات تافل تنها یکی از فاکتورهای مورد نیاز در فرایند پذیرش بیشتر دانشکده ها است و یک دانشکده یا یک کارگاه در یک دانشکده اغلب حداقل نمره تافل مورد نیاز را برای خود تعیین می کند. حداقل نمره تافل iBT از 61 (دانشگاه ایالتی بولینگ گرین) تا 110 (دانشگاه آکسفورد) متغیر است.

 

مطالب مرتبط:

پاسخ به سوالات متداول شما درباره امتحان تافل در ایران