اطلاعات مورد نیاز داوطلبان آزمون آیلتس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

آیلتس - IELTS

آیلتس  (IELTS, the International English Language Testing System) یا سیستم بین المللی ارزشیابی زبان انگلیسی با هدف ارزیابی توانایی آن دسته از داوطلبانی طراحی شده که قصد تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی زبان را دارند. این آزمون توسط بیش از 6000 نهاد بین اللمللی در سراسر دنیا از جمله دانشگاهها، کارفرمایان، نهادهای حرفه ای، مقامات اداره مهاجرت ودیگرسازمانهای دولتی به رسمیت شناخته می شود. جهت مشاهده فهرست نهادهایی که نمرات آیلتس را به رسمیت می شناسند می توانید به سایت bandscore.ielts.org مراجعه کنید.

قابل دسترس و راحت

آزمون آیلتس چهار مرتبه در ماه در بیش از 125 کشور جهان ارائه می شود. این آزمون معمولا در روزهای شنبه یا پنجشنبه برگزار می شود. جهت اطلاع از تاریخ آزمون در شهر یا کشورخودتان، لطفا با نزدیکترین مرکز آزمون آیلتس تماس بگیرید. فهرستی از مراکز آزمون در سرتاسر جهان در www.ielts.org قابل مشاهده است.

 

محتویات:

 1. مراکز مجاز برگزاري آزمون آيلتس در ايران
 2. اطلاعات کلی
 3. سطح آزمون
  1. دسته بندی نمرات آیلتس
 4. آمادگی برای آزمون آیلتس
 5. نتایج آزمون
  1. كارنامه
  2. اعتبار كارنامه
 6. شكل آزمون
  1.  آزمون آکادمیک
  2.  آزمون عمومي
 7. بخشهای مختلف آزمون آیلتس
  1. آزمون شنيداري (listening)
  2. آزمون خواندن (reading)
  3. آزمون نگارش (writing)
  4. آزمون گفتاری: (speaking)
 8. راهنمایی پاسخ دهی
  1. آزمون شنیداری
  2. آزمون خواندن
  3. آزمون نگارش
 9. شرکت مجدد در آزمون آیلتس
 10. درخواست تصحیح مجدد
 11. شرایط خاص

 

 

مراکز مجاز برگزاري آزمون آيلتس در ايران:
1- آیلتس تهران:
نشاني: تهران، سعادت آباد، بلوار دريا، نرسيده به چهارراه مطهري، پلاک 163، طبقه سوم
شماره تماس: 88698827 , 88698828 (پيش شماره 021)

2- دانشگاه آزاد اسلامی:
نشاني: تهران، خيابان شريعتي، خيابان پابرجا، بلوار آينه، کوچه گل يخ، شماره 16، واحد 101
شماره تماس: 22614620 (پيش شماره 021)

3- عصر دین و دانش

4- ایرسافام

5- فرزانگان خوارزمی

آزمون بین المللی

از لحاظ بین المللی، تمرکز آزمون آیلتس بر روی محتوا می باشد. طیف های گوناگونی از لهجه های بومی ( آمریکای شمالی، استرالیایی، نیوزیلندی و بریتانیایی) در بخش  شنیداری مورد استفاده قرار می گیرند و در تمامی قسمت های آزمون انواع مختلف انگلیسی استاندارد از داوطلبان پذیرفته می شود.

آزمونی که امتحان شده و مورد اعتماد است.

آزمون آیلتس توسط برخی از کارشناسان برجسته در عرصه ارزیابی زبان توسعه داده شده وبا تحقیقات گسترده، اعتبار سنجی ها و نیز برنامه های مختلف آزمون سازی حمایت میشود.

سطح آزمون

آزمون آیلتس به منظور ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی در همه سطوح طراحی شده و قبولی یا مردودی در این آزمون مفهومی ندارد. بلکه نتایج به صورت گروهی از نمرات در مقیاس 1 ( کمترین) تا 9 ( بیشترین) گزارش می شوند.

دسته بندی نمرات آیلتس

9 کاربر متخصص
8 کاربر خیلی خوب
7 کاربر خوب
6 کاربر با صلاحیت
5 کاربر معمولی
4 کاربر محدود
3 کاربر خیلی محدود
2 کاربر متناوب
1 غیر کاربر
0 کسی که در آزمون شرکت نکرده

 

آمادگی برای آزمون آیلتس

اطمینان حاصل کنید که با فرمت آزمون که در این مقاله ارائه شده آشنا هستید. اطلاعات بیشتر در مورد محتوای آزمون را می توانید در www.ielts.org/teachers.aspx مشاهده کنید.

انجام یک آزمون تمرینی ممکن است بسیار مفید باشد. میتوانید منابع رسمی آمادگی آزمون آیلتس را از مراکز آزمون یا به صورت آنلاین www.ielts.org/candidates.aspx تهیه کنید. این منابع شامل یک آزمون تمرینی کامل با پاسخ و نمونه هایی از عملکردهای نگارشی و گفتاری داوطلبان همراه با نظریات ممتحن می باشد.

نمونه های بیشتر از منابع و اطلاعات آزمون در وب سایت های زیر در دسترس است.

ielts.org

britishcouncil.org

cambridgeenglish.org

idp.com

ieltsusa.org

 

داوطلبان آزمون آیلتس الزامی به شرکت در کلاس های آمادگی آزمون ندارند، گرچه بسیاری شرکت در چنین کلاس هایی را برای بهبود عملکردشان مفید می دانند. چنانچه قصد دارید برای این آزمون آماده شوید، مراکز آزمون آیلتس در سراسر جهان، کلاس های آمادگی برگزار می کنند.

از قوانین و مقررات آزمون آگاه باشید.

آشنایی با قوانین و مقرات آزمون بسیار مهم است. این اطلاعات در بخش Notice to Candidates در فرم درخواست قابل مشاهده است. با امضای اظهارنامه فرم درخواست تایید می کنید که قوانین و مقررات را مطالعه کرده و با آن موافقید.

در اسرع وقت نسبت به ثبت نام اقدام کنید.

به محض اینکه احساس کردید برای آزمون آماده هستید در نزدیکترین مرکز آیلتس ثبت نام کنید و در اسرع وقت با این مرکز تماس بگیرید زیرا ممکن است تعداد داوطلبانی که در یک تاریخ خاص در آزمون شرکت می کنند محدود باشد.  هزینه آزمون  باید زمان ثبت نام پرداخت شود.

 

 

نتايج آزمون

كارنامه آزمونکارنامه آزمون آیلتس

این كارنامه حاوي يك نمره براي هر يك از چهار مهارت شنيداري، گفتاري، نگارش و خواندن مي باشد. به علاوه يك نمره كلي نیز برای آزمون گزارش می شود. براي نشان دادن عملكرد قوي در یک Band Score خاص، ممکن است از نیم نمره استفاده شود. جهت  كسب اطلاعات بيشتر در مورد فرآيند نمره دهي و تفسير نمرات مي توانيد به این آدرس مراجعه کنید.

نتايج آزمون 13 روز بعد از آزمون صادر مي شوند. دربرخي مراكز داوطلبان مي توانند جهت دريافت نتيجه به آنجا مراجعه كنند. ساير مراكز، نتايج را پست مي كنند. مراكز آزمون مجاز به اعلام نتايج به صورت تلفني و يا از طريق نمابر و پست اكترونيك نيستند.

 تنها يك كپي از كارنامه به داوطلب ارائه خواهد شد و كارنامه ديگري صادر نخواهد شد بنابراين داوطلبان بايد در حفظ اين كارنامه كوشا باشند. مراكزآزمون همچنين مجاز هستند كپي كارنامه را به صورت رايگان  به حداكثر 5 موسسه معتبر بفرستند.

اعتبار كارنامه

موسسات معتبر معمولا كارنامه هايي كه بيش از دو سال از زمان صدورشان ميگذرد را قبول نمي كنند مگر اينكه داوطلب مداركي دال بر حفظ يا بهبود سطح زباني خود پس از آزمون ارائه دهد. همكاران مركز آيلتس مجاز به تاييد اعتبار نتايج آزموني كه بيش از دو سال از زمان آن ميگذرد نيستند.

 

شكل آزمون

آزمون آيلتس به دو شکل (ماژول) برگزار می شود: آزمون آکادمیک و آزمون عمومي

آزمون آکادمیک

اين آزمون مختص آن دسته از داوطلباني است كه قصد ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد را دارند يا مي خواهند در دوره هاي حرفه اي ثبت نام كنند.

آزمون عمومي

اين آزمون مختص آن دسته از داوطلباني است كه قصد مهاجرت به يك كشور انگليسي زبان( مانند استراليا، كانادا، نيوزيلند و بريتانياي كبير ) را دارند يا مي مي خواهند در مقاطع پايين تر تحصيل كنند.

نمرات ورودي  برای موسسات معتبر متفاوت می باشد و هر موسسه نمره ورودی خاص خودش را دارد. برخي از موسسات هر دو نوع آزمون را قبول مي كنند. چنانچه درباره نوع آزمون موسسه دلخواهتان ترديد داريد بهتر است با آن تماس بگيريد تا از شرايط آن مطلع شويد.

 هر دو نوع آزمون، همه چهار مهارت شنيداري، خواندن، نگارش و گفتاري را پوشش مي دهند. آزمون هاي شنيداري و گفتاري براي داوطلبان هر دو آزمون يكسان است اما آزمون هاي خواندن و نگارش ا دو آزمون متفاوت است.

داوطلب ملزم به دادن آزمون هاي شنيداري، خواندن و نگارش در يك روز است و هيچ  زمانی برای استراحت بين سه  بخش آزمون نگارشي  وجودندارد. آزمون گفتاري ممكن است تا حداكثر هفت روز قبل يا بعد سه آزمون ديگر برگزار شود.

فرمت آزمون آیلتس

بخشهای مختلف آزمون آیلتس

1- آزمون شنيداري:

زمان: تقريبا 30 دقيقه ( به علاوه 10 دقيقه زمان براي انتقال پاسخ ها)

تعداد سوالات : 40

اين آزمون شامل سوالات متعددي از جمله چند گزينه اي، تطبيقي، نامگذاري نمودار ونقشه، تكميل فرم، تكميل یادداشت، تكميل جدول، تكميل روندنما (فلوچارت)، تكميل خلاصه نویسی، تكميل جمله و نيز سوالات با پاسخ هاي كوتاه مي باشد.

بخش هاي مختلف آزمون شنيداري: (4 قسمت)

بخش اول مكالمه اي بين دو نفر در یکی ازموقعيت هاي اجتماعي روزمره است. (براي مثال در يك آژانس مسكن)

 بخش دوم يك صحبت تک نفره در يكي از موقعيت هاي اجتماعي روزمره مانند سخنراني درباره امكانات محلي يا صحبت درباره تداركات لازم براي پذيرايي در طول كنفرانس است.

بخش سوم مكالمه اي بين حداكثر چهار نفر در محيطي آموزشي است. براي مثال مكالمه اي بين استاد دانشگاه و دانشجويان درباره تكاليف، يا مكالمه بين گروهي از دانشجويان كه براي يك پروژه تحقيقي برنامه ريزي مي كنند. 

بخش چهارم یک صحبت تک نفره در مورد موضوعی آکادمیک مانند یک سخنرانی دانشگاهی می باشد.

داوطلبان فقط مي توانند يك بار به هر بخش گوش دهند.

در اين آزمون از صداها و لهجه های متفاوت توسط افرادی که زبان مادری شان انگلیسی می باشد استفاده مي شود.

مهارت هاي مورد ارزيابي:

طيف وسيعي از مهارت ها از جمله درك ايده هاي اصلي و اطلاعات خاص و جزئی، درك نظرها، نگرش ها و مقصود گوينده، و نيز پیگیری توسعه یک بحث در اين آزمون ارزيابي مي شوند.

نمره دهي:  داوطلب براي هر پاسخ صحیح  يك نمره دريافت مي كند .مجموع نمرات 40 مي باشد كه تبديل به مقياس 9 تايي آيلتس میشود و به صورت نمره ی کامل و یا نیم نمره گزارش مي شود.

 

 

2- آزمون خواندن:

مدت زمان پاسخگویی : 60 دقیقه (زمان بیشتری براي انتقال پاسخ ها در نظر گرفته نمی شود)

تعداد سوالات: 40

این آزمون شامل طیف وسیعی از سوالات  می شود از جمله سوالات چند گزینه ای، تشخیص صحت اطلاعات ( درست/غلط/داده نشده)، تشخیص نظرات و ادعاهای نویسنده (بله/ خیر/ داده نشده )، تطبیق اطلاعات ، تطبیق عناوین، تطبیق ویژگی ها، تطبیق انتهای جملات، تكميل جمله، تكميل خلاصه نویسی، تكميل یادداشت، تكميل جدول، تكميل روندنما (فلوچارت)، تكميل نامگذاری نمودار ونیز سوالات با پاسخ های کوتاه.

بخش های آزمون: این آزمون از سه بخش تشکیل شده است.

طول کلی متن های ارائه شده 2150 تا 2700 لغت می باشد.

خواندن آکادمیک

هر بخش شامل یک متن طولانی معتبر است که از کتاب ها، ژورنال ها، مجلات و یا روزنامه ها  برگرفته شده است. این متون برای مخاطب غیر متخصص نوشته شده اند و در مورد موضوعات علمی و مورد علاقه عمومی است. متون ارائه شده مناسب و در دسترس داوطلبان ورود به دوره های کارشناسی؛ ارشد و نیز دوره های حرفه ای است و طیف وسیعی از متون از توصیفی و واقعی تا استدلالی و تحلیلی را در برمیگیرد. به علاوه ممکن است متون ارائه شده حاوی اصطلاحات غیر زبانی مانند نمودار و تصویر نیز باشند. چنانچه این متون دارای اصطلاحات فنی باشند، واژه نامه ساده ای  نیزضمیمه آنها می شود.

خواندن عمومی

 بخش اول شامل دو یا سه متن کوتاه واقعی می باشد. این امکان وجود دارد که یکی از این متون ترکیبی باشد از 6 تا 8 متن کوتاه مرتبط با موضوعی مانند تبلیغات هتل. عناوین متون در مورد مباحث مربوط به زندگی روزمره در یک کشور انگلیسی زبان هستند.

بخش دوم شامل دو متن کوتاه واقعی درباره موضوعات مرتبط با مشاغل مانند درخواست کار، سیاست های شرکت، شرایط و دستمزدها، امکانات محل کار، توسعه و آموزش کارکنان می باشد.

بخش سوم شامل یک متن طولانی تر و پیچیده تر در مورد موضوعات مورد علاقه عموم است.

تمامی متون استفاده شده در آزمون خواندن معتبر بوده و برگرفته از اعلامیه ها، کتابچه راهنمای شرکت ها، اسناد رسمی، کتب، مجلات و روزنامه ها

می باشند.

مهارت های مورد ارزیابی:

طیف وسیعی از مهارت ها مانند خواندن برای درک خلاصه کلام، ایده های اصلی، جزییات، درک استنباط و معانی ضمنی،  درک نقطه نظر و مقصود نویسنده، و نیز درک پیگیری توسعه یک بحث در این آزمون سنجیده می شوند.

نمره دهی:

داوطلب براي هر پاسخ  يك نمره دريافت مي كند.

مجموع نمرات 40 مي باشد كه تبديل به مقياس 9 تايي آيلتس میشود و به صورت یک نمره کامل و يا نيم نمره گزارش مي شود.

 

 

3- آزمون نگارش

زمان: 60 دقیقه

تعداد تمرین ها (Tasks): دو تمرین

داوطلبان ملزم به نگارش حداقل 150کلمه برای تمرین اول و 250 کلمه برای تمرین دوم هستند.

بخش های آزمون: این آزمون شامل دو بخش است.

نگارش آکادمیک (Academic Writing)

در تمرین اول گراف، جدول، یا نموداری ارائه شده است  که  داوطلبان  ملزم به به توصیف، خلاصه کردن یا تشریح اطلاعات ارائه شده به زبان خودشان هستند. ممکن است از داوطلبان خواسته شود به توصیف و تشریح داده ها بپردازند یا  مراحل گوناگون یک فرآیند و یا دستورالعمل استفاده از یک وسیله  را شرح دهند و یا به توصیف یک شی یا رویداد بپردازند.

مسائل مطرح شده از مسائل مورد علاقه عموم هست که مناسب داوطلبان ورود به دوره های کارشناسی،ارشد و دوره های حرفه ای است و به راحتی برای آنها قابل درک هست.

پاسخ های تمرین اول و دوم باید به سبک رسمی نوشته شوند.

نگارش عمومی (General Training Writing)

در تمرین اول، موقعیتی به داوطلبان ارائه شده است که داوطلبان ملزم به نوشتن یک نامه جهت درخواست اطلاعات و یا تشریح موقعیت هستند. این نامه ممکن است شخصی، نیمه رسمی یا رسمی باشد.

در تمرین شماره دو داوطلبان ملزم به نگارش مقاله ای در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال و یا مشکل هستند. این مقاله می تواند در مقایسه با تمرین2 نگارش آکادمیک کمی شخصی تر باشد.

موضوعات از موضوعات مورد علاقه عمومی هستند.

مهارت های مورد ارزیابی: در هر دو تمرین توانایی داوطلبان در نگارش پاسخی مناسب از لحاظ محتوا، سازماندهی ایده ها، و صحت و دامنه واژگان و دستور زبان سنجیده میشود.

نگارش آکادمیک

در تمرین شماره یک، بسته به نوع تمرین، توانایی داوطلبان در سازماندهی، ارائه و احیانا مقایسه داده ها، توصیف مراحل یک فرآیند، تشریح یک شی، رویداد و یا دنباله ای از وقایع،  و نیز توضیح کارکرد یک وسیله مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در تمرین شماره دو، بسته به نوع تمرین، توانایی داوطلبان در ارائه راه حل یک مشکل، بیان نظرات و توجیه آنها، مقایسه شواهد، عقاید و مفاهیم، ارزیابی و به چالش کشیدن ایده ها، شواهد و استدلالات مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نگارش عمومی

درتمرین شماره یک، بسته به نوع تمرین، توانایی داوطلبان درمکاتبات شخصی به منظوراستخراج وارائه اطلاعات واقعی، بیان نیازها، خواسته ها، علائق و عدم علاقه، و بیان نقطه نظرات (دیدگاه ها، شکایات، و غیره) مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در تمرین شماره دو، توانایی داوطلبان در ارائه اطلاعات واقعی، طرح یک مشکل و ارائه راه حل، بیان عقاید و توجیه آنها، ارزیابی و به چالش کشیدن ایده ها، شواهد و استدلال ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نمره دهی:

عملکرد داوطلبان در هر یک از تکالیف توسط ممتحنین رسمی آیلتس بر اساس چهار معیار توصیف نمرات آزمون نگارش آیلتس (موفقیت درپاسخ دهی به تمرین، انسجام و پیوستگی، دامنه واژگان، دقت و صحت دستور زبان) مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نسخه عمومی توصیف دسته بندی نمره ها در آدرس زیر در دسترس است:

www.ielts.org/researchers/score_processing_and_reporting.aspx

تمرین شماره دو، دو برابر تمرین شماره یک در نمره نگارش تاثیر گذار است . نمرات به صورت کامل یا نیم نمره گزارش می شوند.

 

 

4- آزمون گفتاری: (Speaking)

زمان: 14-11 دقیقه

تمرین ها: آزمون گفتاری شامل یک مصاحبه رو در روی سه قسمتی با یک ممتحن می باشد و ضبط می شود.

بخش های مختلف آزمون گفتاری: (3 بخش)

بخش 1: مقدمه و مصاحبه (4 تا 5 دقیقه)

در این بخش ممتحن به معرفی خودش می پردازد و از داوطلب می خواهد که خودش را معرفی کند و هویت خود را تایید کند. همچنین ممتحن سوالاتی کلی درباره موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، کار، تحصیلات و علایق می پرسد.

بخش دوم: صحبت کردن فردی طولانی (3-4 دقیقه)

در این بخش، ممتحن به داوطلب یک کارت میدهد. این کارت حاوی یک موضوع خاص و نکاتی که داوطلب می تواند درباره آن صحبت کند می باشد. داوطلب یک دقیقه زمان دارد تا خود را برای صحبت کردن آماده کند و یک مداد و برگه در اختیارش قرار می گیرد تا یادداشت برداری کند. داوطلب یک یا دو دقیقه درباره ی موضوع نوشته شده در کارت صحبت میکند. سپس ممتحن یک یا دو سوال درباره آن موضوع از داوطلب می پرسد.

بخش سوم: گفتگوی دو طرفه (4 تا 5 دقیقه)

در این بخش، ممتحن سوالات بیشتری که مرتبط با موضوع بخش دوم هستند می پرسد. این سوالات به داوطلب این امکان را می دهند تا درباره مسائل و ایده های انتزاعی بیشتر بحث کند. 

مهارت های مورد ارزیابی

در آزمون گفتاری طیف وسیعی از مهارت ها از جمله توانایی داوطلب در انتقال نظرات و اطلاعات درباره موضوعات روزمره و تجارب و موقعیت های رایج از طریق پاسخ دهی به تعدادی سوال مورد ارزیابی قرار می گیرد. به علاوه، توانایی داوطلب در صحبت طولانی درباره یک موضوع مشخص با استفاده از زبان مناسب و سازماندهی ایده ها به طور منسجم، بیان و توجیه عقاید، تحلیل، بحث و ارزیابی مسائل مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نمره دهی:

عملکرد داوطلبان در این آزمون توسط ممتحنین رسمی آیلتس براساس چهار معیار توصیف نمرات آزمون گفتاری آیلتس (روانی و انسجام، دامنه واژگان،  دقت و صحت دستور زبان و تلفظ) مورد ارزیابی قرار میگیرد. نسخه عمومی توصیف دسته بندی نمره ها در آدرس زیر در دسترس است:

www.ielts.org/researchers/score_processing_and_reporting.aspx

نمرات به صورت  نمره کامل و ونیم نمره گزارش میشوند.

 اجزای تشکیل دهنده آزمون -  راهنمایی بیشتر

آزمون شنیداری

 • داوطلبان تنها یک بار می توانند  به فایل های صوتی گوش دهند.
 • داوطلبان پیش از گوش دادن به فایل های صوتی زمان دارند تا سوالات را بخوانند.
 •  بهتر است داوطلبان همانطور که گوش می دهند پاسخ هایشان را روی برگه سوالات بنویسند. در پایان آزمون ده دقیقه زمان برای انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه اختصاص یافته است. از آنجایی که به پاسخ های نوشته شده در برگه سولات نمره ای تعلق نمی گیرد، ضروری است که پاسخ ها در پاسخنامه وارد شوند.
 • داوطلبان موظفند با مداد به سوالات پاسخ دهند.
 • تصویری از پاسخنامه ی تکمیل شده ی آزمون شنیداری را می توانید پایین تر مشاهده کنید.
 • درمورد سوالاتی تکمیلی ( برای مثال کامل کردن یک متن)
  • به محدودیت کلمات توجه کنید. برای مثال اگر از شما خواسته شده تا یک جمله را حداکثر با دو کلمه کامل کنید
 •  NO MORE THAN TWO WORDS) و پاسخ صحیح ‘leather coat’, می باشد پاسخ ‘coat made of leather’ غلط است.
  • تنها کلماتی که باید در جای خالی قرار بگیرند را به پاسخنامه انتقال دهید. برای مثال، چنانچه باید ’in the ….’ را کامل کنید و پاسخ صحیح کلمه ‘morning’ است ، پاسخ ‘in the morning’ صحیح نمی باشد.
  • عین کلمه و یا کلماتی که برای استفاده نیاز دارید، در فایل صوتی پخش خواهد شد. لزومی به تغییر فرم کلمات نیست.
  • به املا و دستور زبان توجه کنید، زیرا در صورت اشتباه نمره کسر خواهد شد.
  • میتوانید پاسخ ها را با حروف کوچک و یا بزرگ بنویسید.

listening آیلتس

آزمون خواندن

 • قبل از پایان آزمون، می توانید پاسخ ها را مستقیما به پاسخنامه انتقال دهید یا ابتدا پاسخ ها را روی برگه سوالات وارد کرده و سپس به پاسخنامه انتقال دهید . بهر حال در پایان آزمون هیچ زمانی برای انتقال سولات به پاسخنامه تعلق نمی گیرد و هیچ نمره ای به پاسخ های نوشته شده در برگه سوالات تعلق نمی گیرد.
 • سوالات را حتماً با مداد پاسخ دهید.
 • نمونه ای از یک پاسخنامه تکمیل شده را می توانید پایین تر مشاهده کنید.
 • در مورد سوالات تکمیلی:
  • همان قوانینی که برسوالات تکمیلی در قسمت شنیداری حکفرماست در آزمون خواندن نیز صادق است. (بالاتر را ببینید)
  • کلماتی که استفاده می کنید باید برگرفته از متونی باشد که در آزمون آمده است. نباید تغییری در فرم این کلمات ایجاد شود.

 

reading خواندن آیلتس

آزمون نگارش

 • می توانید پاسخ خود را با مداد یا خودکار یادداشت کنید.
 • به تعداد کلماتی که برای نگارش هر تمرین مورد نیاز است توجه کنید. چنانچه کمتر از 150 کلمه برای تمرین اول و کمتر از 250 کلمه برای تمرین دوم بنویسید از نمره این بخش کسر خواهد شد.
 • باید تقریبا 20 دقیقه وقت برای انجام تمرین اول و 40 دقیقه برای تمرین دوم صرف کنید.
 • پاسخ ها باید  به صورت جملات کامل باشند و به پاسخ هایی که به شکل یادداشت یا نکته نکته باشند نمره تعلق نمی گیرد.
 • باید به املای کلمات، دستور زبان و نشان گذاری توجه کنید زیرا در صورت اشتباه از شما نمره کسر خواهد شد.
 • چنانچه مایل باشید می توانید تمامی پاسخ ها را با حروف بزرگ بنویسید.
 • می توانید بر روی برگه سوالات یادداشت بنویسید، اما هیچ نمره ای به پاسخ هایی که در برگه سوالات آمده تعلق نمی گیرد.

 

شرکت مجدد در آزمون آیلتس (Re-taking IELTS)

هیچ محدودیتی جهت شرکت مجدد در آزمون آیلتس وجود ندارد. چنانچه نمره دلخواه خود را کسب نکردید، می توانید به محض اینکه برای شرکت در آزمون احساس آمادگی  کردید، مجددا ثبت نام کنید. به خاطر داشته باشید چنانچه تلاش زیادی برای بهبود سطح زبان خود نکنید، بعید است نمره بیشتری کسب کنید.

 

درخواست تصحیح مجدد (Enquiries on Results)

چنانچه از نمره خود راضی نباشید می توانید از مرکزی که در آنجا آزمون داده اید درخواست بازنگری نمرات کند (درخواست تصحیح مجدد). این درخواست را باید ظرف حداکثر شش هفته از روز آزمون انجام دهید. می توانید انتخاب کنید کدام بخش از آزمون مجدداً تصحیح شود. برای انجام این سرویس مبلغی از شما دریافت می شود و چنانچه نمره شما در هر بخش افزایش پیدا کند این مبلغ مسترد خواهد شد. رسیدگی به درخواست تصحیح مجدد شش تا هشت هفته زمان می برد.

 

شرایط خاص

به منظور اینکه اطمینان حاصل شود توانایی زبانی داوطلبان به صورت منصفانه و صحیح مورد ارزیابی قرار می گیرد، آیلتس خدمات جامعی برای آن دسته از داوطلبان که دارای شرایط خاص از قبیل مشکلات یادگیری، شنوایی و یا بینایی هستند در نظر گرفته است.

چنانچه شما نیاز به نسخه اصلاح شده ای از آزمون، برای مثال به شکل  خط بریل، دارید باید از سه ماه قبل به مرکز آزمون اطلاع دهید. این زمان برای آماده کردن نسخه اصلاح شده آزمون ضروری می باشد. اگر نیاز به هماهنگی های اداری خاصی، مانند زمان اضافی، دارید باید از شش هفته قبل اطلاع دهید. لطفاً برای مطرح کردن شرایط و نیازهای خود با مرکز آزمون مربوطه تماس بگیرید.