پنج ویژگی یک زبان آموز موفق

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Characteristics of Successful Language Learners

بسیاری از مردم با دیدن کسانی که در یادگیری زبان انگلیسی موفق بوده اند، دست آوردهای آنها را به توانایی ذاتی، شرایط خوب و یا انتخاب مدرسه و شیوه صحیح یادگیری نسبت می دهند. البته همه این موارد درست است اما اینها فقط نوک کوه یخ است (بخش آشکار مشکلی که بسیار پیچیده تر و عمیق تر از این حرف هاست).

در واقع، این دلایل اندک نمی توانند موفقیت برخی از کسانی را که خود آموخته اند و بدون کمک هیچ یک از موارد بالا به سطوح بالایی از روان بودن در زبان دست پیدا کرده اند را توضیح دهند و یا اینکه توضیح دهند چرا برخی دیگر با وجود برخورداری از تمام مزایای ممکن شکست بدی خورده اند.

 یک گفته معروف از یک فرد ناشناس وجود دارد که می گوید: " اگر خودتان خواهان یادگیری نباشید، کسی نمی تواند کمکتان کند. اگر مصممید که یاد بگیرید کسی نمی تواند متوقفتان کند"

در مورد مساله یادگیری، چیزی اساسی تر از این ها وجود دارد، چیزی که بیشتر به روانشناسی، خودیاری و انگیزه های انسانی مربوط می شود تا شیوه های مرسوم EFL(زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی).

امروز می خواهیم نیروهای پنهان در موفقیت زبان آموزان را کشف کنیم، این نیروها ویژگی های شخصیتی، نگرش ها و عادات یادگیری را در بر می گیرد که بسیار فراتر از یادگیری سنتی در کلاس است و به علاقه چند جانبه همه دانشجویان عالی برمی گردد.

در این جا پنج ویژگی از ویژگی های زبان آموزان موفق را می آوریم:

1- آنها به صورت ذاتی برای یادگیری انگیزه دارند.

زبان آموزان موفق برای کاری که انجام می هند بسیار هدفمند هستند. چه به صورت ناخودآگاه و چه به صورت خودآگاه باید مخزنی درونی از انگیزه داشته باشید. هیچ کس به جز خودتان نمی تواند  به خوبی خودتان دلیلی برای یادگیری به شما بدهد.

با وجودی که تحت تاثیر انگیزه های بیرونی قرار گرفتن، مانند موفقیت شغلی، سفر و یا حتی خواست فردی دیگر(مانند والدین یا مدیرتان)، بسیار مرسوم است، باید دانست که دانشجویان خوب باید راهی پیدا کنند که فرایند یادگیری برایشان واقعا"  مهم باشد.

داشتن انگیزه درونی و ذاتی قوی در اولویت بندی یادگیری، پشت سرگذاشتن دوره های سخت، زمانی که حالتان خوب نیست و یا زمانی که این کار به نظرتان خسته کننده می آید کمک می کند و  این امکان را به شما می دهد که از فرایند یادگیری لذت ببرید.

یادتان باشد، زمانی بهتر یاد می گیریم که به ما خوش بگذرد!

2- آنها مسئولیت یادگیری شان را خود به عهده می گیرند

بسیار عالی است که انگیزه درونی الهام بخشتان باشد و شما را مشتاق یادگیری کند اما اگر هنوز آماده نیستید که مسئولیت فرایند یادگیری خود را به عهده بگیرید، این وسیله به تنهایی نمی تواند شما را به مقصد برساند.

قبول مسئولیت یادگیری یعنی نقش اساسی خود را در فرایند یادگیری بشناسید و بدانید فارغ از هزینه ای که به معلم یا مدرسه می پردازید ، فارغ از منابع عالی و مزایایی که در اختیار دارید، این خود شما هستید که باید زمان و انرژی صرف کنید و تمرین کنید.

زبان آموزان موفق این مسئولیت را روی شانه دیگران نمی اندازند، آنها به دنبال راه حل های جادویی نیستند(راه حل هایی بسیار ساده و آسان که در عمل موثر نیستند)، و توقع ندارند یک دوره زبان انگلیسی به تنهایی موجب روان حرف زدن آنها شود.

زبان آموزان موفق خود ارزیابی می کنند که چه چیزی برایشان موثر است و چه چیزی نیست، آنها کنترل فرایندهایشان را به دست می گیرند. از آنجایی که مسئولیت یادگیری خود را به عهده گرفته اند، در هر گام چیزی یاد می گیرند و از پاداش روان صحبت کردن برای همه عمر لذت می برند.

3- آنها انگلیسی شان را به زندگی شان پیوند می زنند

از آنجایی که زبان آموزان موفق به طور غریزی انگیزه دارند و مسئولیت یادگیریشان را خود به عهده می گیرند، به سرعت متوجه می شوند که موثرترین رویکرد یادگیری این است که این فرایند را تا جایی که ممکن است واقعی کنیم. آنها یادگیریشان را به چیزهایی که از آن لذت می برند، پیوند می زنند و به این ترتیب یادگیری زبان انگلیسی به یک تجربه واقعی در زندگی تبدیل می شود. ممکن است در ابتدا این کار دشوار باشد و نیاز به شکیبایی فراوانی داشته باشد، اما هرچه پیشتر بروید و بیشتر درگیر شوید این کار نیز ساده تر می شود.

این تجربه های واقعی می تواند رسانه های جمعی انگلیسی زبان مانند موسیقی، برنامه های تلویزیونی/ فیلم، TED Talks، پادکست ها، بازیهای ویدئویی و یا  تجربه های متمرکزتر یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی باشد مانند وبلاگ های عالی، پادکست و گروه های آموزشی آنلاین.

زبان آموزان موفق زبان انگلیسی را برای خود جالب و مناسب می کنند و آن را به بخشی عملی از زندگی روزمره خود تبدیل می کنند. نتیجه حتمی چنین کاری، دیر یا زود، تبدیل شدن زبان انگلیسی به بخشی از خود طبیعی شماست.

4- آنها از اشتباه کردن نمی ترسند

یکی از ویژگی های جهانی افراد موفق در هر زمینه ای میل به خطر و شکست است. این مساله به ویژه در مورد یادگیری زبان انگلیسی درست است. اگر قرار است موفق شوید، باید به دنبال موقعیت هایی باشید که حرف بزنید و شروع به اشتباه کنید.

مشکل اینجاست که این کار برای کسانی که به آموختن زبان انگلیسی مشغولند یکی از سخت ترین کارهاست.  یکی از دلایل عمده این مساله این است که بسیاری از شیوه های سنتی، اشتباه کردن را به عنوان بخشی طبیعی از فرایند یادگیری نمی پذیرند.

"اگر می خواهید میزان موفقیت تان بالاتر رود، میزان شکستتان را بالاتر ببرید" توماس. جی. واتسون

شجاعت اشتباه کردن نیاز به ترکیبی درست از اعتماد به نفس، افتادگی و پشتکار دارد. این مساله چیزی نیست که بتوان یک روزه آن را یادگرفت، اما اگر به اهمیت آن پی ببرید و این کار را انجام دهید خیلی زود می توانید موفق شوید.

5- آنها یک شبکه پشتیبانی برای خود درست می کنند

آخرین ویژگی یک زبان آموز موفق، شرکت کردن در شبکه های حمایتی و ایجاد چنین شبکه هایی است. این شبکه ها گروه هایی از افراد هستند که آنها را در راه رسیدن به روان صحبت کردن حمایت می کنند. این شبکه ها شامل معلمان، الگوهای موفق، دوستان، تشویق کنندگان و کسانی که با آنها تمرین مکالمه می کنند می شود.

همه ما می دانیم، فراغ از اینکه چه می کنیم، اگر این کار را با گروه یا جمعی از افراد انجام می دادیم که مانند خود ما در همان مسیر هستند، موفق تر بودیم زیرا می توانستیم به یکدیگر کمک کنیم تا سریعتر به مقصد برسیم. این مساله به ویژه در مورد یادگیری زبان مصداق دارد، زیرا سیستم یادگیری سیستمی ارتباطی است و نمی توان آن را به شیوه مطالب و درس های دیگر یاد گرفت.

برخورداری از یک شبکه حامی نه تنها این فرصت را به شما می دهد که آنچه را که می آموزید تمرین کنید و افراد دوروبرتان را الگو قرار دهید، بلکه فرایند آموزش شما را با بازخوردهای سازنده و حمایت این شبکه قوی تر می کند.

نوک کوه یخ

همه این اجراء مخفی که برای موفقیت زبان آموزی عنوان شد در یک حقیقت خلاصه می شود : کسی جز خود شما نمی تواند زبانی را برای شما یاد بگیرد و نمی توان به کسی پول داد تا این ویژگی ها را به شما بدهد.

بار دیگر باید یاد آور شد که افراد زیادی هستند که خود زبان را آموخته اند وهرگز پولی بابت معلم یا چیز دیگری پرداخت نکرده اند و به سطح خوبی رسیده اند.

 برای اینکه زبان آموز بسیار خوبی باشید باید روی خودتان کار کنید. به این کار خودیاری می گویند. بسیاری از زبان آموزان شکست می خورند، زیرا معتقدند تنها کار لازم این است که به کسی پول بدهند، به دستورها گوش دهند و گام به گام دستور زبان را بیاموزند و در حال انجام همه این کارها  به بعد درونی بی توجهند.

زمانی که بر ایجاد این ویژگی ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی تمرکز می کنید، نه تنها در یادگیری زبان انگلیسی بلکه در تمام زندگی تان پیشرفته تر، منضبط تر و خود جوش تر می شوید.

منبع: englishwithatwist.com

7 دیدگاه ارسال شده:

Thank you Dear Jafar for sharing such awesome text here with us, 

I really do agree with you when a person has kind of pasion for something to achieve he will pave the road which is ended up to his goal even when it is bumpy

thank you again

Hi to me it was very goog idea not only aboutenglish learner but also about every thing in our life is true .enthusiasm is the key of success.