چگونه از طریق موسیقی و آهنگ ها، انگلیسی بیاموزیم: 8 توصیه

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چگونه از طریق موسیقی و آهنگ ها، انگلیسی بیاموزیم: 8 توصیه

در مقاله ی "چرا از طریق موسیقی و ترانه زبان انگلیسی را بیاموزیم؟" به دلایل استفاده از موسیقی در یادگیری و آموزش زبان پرداختیم. در این مقاله روش های انجام این کار را بررسی خواهیم کرد:

قبل از شروع شما باید آهنگ هایی که می خواهید از آنها بیاموزید را انتخاب کنید. این مسئله بسیار پر اهمیت است زیرا میتواند مشکلاتی پیش روی شما قرار دهد. آهنگ های نامناسب آنهایی هستند که:

 • از زبان سختی استفاده می کنند که خیلی معمول نیست.
 • مردمی و باب روز نیستند (با تمام احترامی که برای هنرمندان مستقل قائل هستیم، اما اگر هدف ارتباط با انگلیسی زبان ها است، بهتر است از موسیقی ای بیاموزید که از زبان عامیانه و رایج تری استفاده میکند.)
 • خیلی سریع هستند (برای یادگیری مشکل هستند)
 • اشعار آن ها به سادگی قابل دسترس نیست.

موارد پیش رو هشت توصیه ای است که برای انتخاب موسیقی درست در یادگیری انگلیسی به شما کمک خواهد کرد:

 1. آهنگ ها را از جای درستی پیدا کنید.
 • شما می توانید در سایت های اشتراک ویدیو مثل YouTube و Vimeo جستجو کنید. این سایت ها تعداد زیادی موزیک ویدیو دارند که زیرنویس انگلیسی نیز به همراه دارند.
 • سرویس اشتراک Spotify نیز انتخاب مناسبی است چرا که این اپلیکیشن مجموعه ی بسیار گسترده ای دارد و شما در هر مکانی می توانید از آن استفاده کنید. همچنین این سرویس شما را از موسیقی های معروف و به روز نیز آگاه می سازد.
 • LanguageTies یک راه عالی برای یاد گیری زبان انگلیسی با بهره بردن از ترانه های واقعی است. در بخش ترانه و موسیقی این وبسایت تعداد بسیاری ترانه وجود دارد که می توانید با انتخاب آهنگ مورد علاقه تان مطالبی دریابید که واقعا برای شما مناسب هستند. در مجموعه ی ما برای هر ترانه، اصطلاحات و کلمات متفاوتی از سطح مبتدی تا پیشرفته وجود دارد که در صفحات جداگانه به توضیح آنها پرداخته شده.

 

1. آهنگ های درستی انتخاب کنید.

 • ترانه های که دوست دارید را بر گزینید. اگر آهنگ هایی که می خواهید از آنها انگلیسی بیاموزید را دوست نداشته باشید سریعا حوصله تان سر می رود.
 • موسیقی پیدا کنید که زبان درستی به کار می برد. زبانی که خیلی آسان یا خیلی سخت نیست و استفاده از آن هم گسترده باشد.
 • نکته ی دیگری که باید حواستان به آن باشد این است که برخی اوقات خواننده ها کلمات را به درستی تلفظ نمی کنند. بنابراین شاید هوی متال “heavy metal” انتخاب خوبی برای شروع نباشد.
 • شما به آهنگ هایی نیاز دارید که یک داستان را تعریف می کنند، چون این نوع آهنگ ها راحتر فهمیده می شوند و تصور آنها نیز به راحتی صورت می گیرد. اگر واقعا در سطح زبانی پایینی قرار دارید باید از آهنگ های کودکان یا آهنگ های دیزنی "Disney" شروع کنید.
 • با آهنگ های پاپ شروع کنید و بعد به سراغ سبک های دیگر نیز بروید. موسیقی پاپ و عامه پسند بیشتر در مورد عشق و علاقه خوانده می شود و به همین دلیل لغات، تکرار زیادی خواهد داشت. وقتی به اندازه کافی آمادگی پیدا کردید به سراغ سبک های دیگر نیز بروید، از این طریق لغات بیشتری یاد خواهید گرفت. 

2. برای درک بهتر اشعار، لغات بیشتری مطالعه کنید و پایه ی خود را قوی تر کنید. 

خیلی خوب می شد اگر می توانستید فقط با گوش دادن به موسیقی، انگلیسی یاد بگیرید. اما در واقعیت، شما باید زمانی را برای درک اشعار کنار بگذارید تا معنی آنها را کاملا متوجه شوید. این مسئله ای است که ما معلمان به آن "تکیه گاه سازی" می گوییم. (تکیه گاه یا داربست " Scaffolding " وسیله ایست که بناهای در حال ساخت را نگه می دارد. مانند چرخ های کمکی یک دوچرخه) به جای این که سعی کنید معنی اشعار را خودتان به تنهایی بفهمید از منابع زیر کمک بگیرید تا این فرآیند ساده تر گردد:

 • Lyrics.com و smartlyrics.com هر دو منابع گسترده ای دارند.
 • MusicEnglish مجموعه ای از موزیک ویدیوهای YouTube است که زیرنویس دارند.
 • lingoties.com/songs مجمو عه ای از ترانه های معروف انگلیسی به همراه ترجمه و فایل صوتی به علاوه نکات آموزشی در باره هر ترانه.

3. اشعار و لغات را مطالعه کنید.

علاوه بر فهم محتوا، لازم است که شما هر از چندگاهی لغاتی که آموخته اید را دوره کنید. آهنگ را کلمه به کلمه تجزیه کنید و هر کلمه را کاملا یاد بگیرید و آن را قسمتی از دایره ی واژگان تان نمایید. این کار را می توانید از طریق سرویس فلش کارت Anki یا Brainscape انجام دهید.

4. همراه آهنگ بخوانید.

تا زمانی که مخاطبی جلوی شما ننشسته باشد هیچ اشکالی ندارد اگر افتضاح هم بخوانید. پس ناراحت نباشید که هیچ توانایی موزیکالی ندارید. جدا از این مسئله باید سعی کنید همراه آهنگ بخوانید. این شما را وادار می کند که دهانتان را به فرم درست حرکت دهید و با ریتم آهنگ هماهنگ باشید.

5. سعی کنید از حفظ بخوانید.

بعد از مدتی باید این قابلیت را پیدا کنید که آهنگ را حفظ کنید. و حالا آماده هستید که قدم بعدی را بردارید. سعی کنید آهنگ را بدون نگاه کردن به اشعار بخوانید. در این مرحله باید قادر باشید کلماتی که یاد گرفته اید را در مکالمات روزمره به کار بگیرید.

6. پیوسته تکرار کنید.

لازم نیست حتما بعد از یادگیری کامل یک آهنگ، به سراغ آهنگ بعدی بروید. در واقع، وقتی با یک آهنگ احساس راحتی کردید می توانید به یادگیری آهنگی دیگر بپردازید. و وقتی زمان کافی سپری شد می توانید به آهنگ اول بازگردید. به این روش تکرار فاصله دار (spaced repetition) می گویند، ثابت شده که این روش از سعی برای یادگیری کامل و جامع در اولین اقدام، موثرتر است.

7. آهنگ های جدیدی پیدا کنید که به آموخته های قبلی تان می افزایند.

به نظر می رسد این سخت ترین قدم باشد. هر آهنگ جدیدی که انتخاب می کنید باید تعادل مناسبی میان لغات جدید و لغات آشنا داشته باشد. این میزان از همپوشانی شما را مشتاق نگه می دارد و همچنین به طور طبیعی آموخته های قبلی شما را مستحکم تر می کند تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

خوش باشید و لذت ببرید! موسیقی یک زبان جهانی است که همه ی ما آن را درک کرده و لذت می بریم. هر روز به آهنگ های انگلیسی زبان گوش دهید تا ببینید که به آسانی چه میزان از این زبان را فرا خواهید گرفت. وقتی یادگیری یک زبان را با فعالیت های تفریحی، مثال گوش دادن و خواندن با یک آهنگ، تلفیق کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در حال یادگیری زبان دوم هستید.