چگونه واژگانی بیشتری را در صحبت کردن به زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چگونه واژگانی بیشتری را در صحبت کردن به زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی،‌ کلمات مناسب برای رساندن منظور خود را به یاد نمی‌آورید.
گرچه هنگام یادگیری هر زبانی، برای گسترش دایره‌ی واژگان هزاران مقاله در اختیار شما قرار می‌گیرد اما جالب است بدانید که آنچه در این مورد اهمیت دارد تقسیم‌بندی این واژگان به دو دسته‌ی فعال یا کاربردی (active) و غیر فعال (passive) است.

منظور از واژگان فعال و غیر فعال چیست؟
واژگان غیرفعال کلماتی هستند که معنی و مفهوم‌ آنها را می‌دانید اما هنگام صحبت کردن یا نوشتن به یادشان نمی‌آورید برعکس تمام کلماتی را که بلد هستید و در مکالمه از آنها استفاده می‌کنید کلمات فعال هستند.
هنگام یادگیری زبان واژگان فعال و غیرفعال هر دو دائما در حال تغییرند. شما کلمات را بکار می‌برید، آنها را فراموش می کنید، از کلمات جدید استفاده می کنید و کلمات قبلی را مرور می‌کنید. بنابراین، به مرور زمان کلمات فعال و غیرفعال جایشان را با هم عوض می‌کنند اما تعداد واژگان غیرفعال همیشه بیشتر است.
حتی هنگام صحبت به زبان مادری هم تعداد واژگان غیرفعال بیشتر از واژگان فعال است. تصور کنید چقدر تعداد کلماتی که در آثار شکسپیر و یا در سریال "بازی تاج و تخت" می‌بینید و می‌شنوید زیاد هستند؛ کلمه‌هایی که هرگز موقع صحبت کردن از آنها استفاده نمی‌کنید.
مسلم است که شما هم به عنوان یک زبان‌آموز دوست دارید سلیس و روان صحبت کنید تا تأثیرگذار باشید. برای رسیدن به این هدف لازم است که هر چه می‌توانید واژگان غیرفعال را به واژگان فعال تبدیل کنید. یعنی به مرور تعداد بیشتری از کلماتی را که بلد هستید به کلمات فعال تبدیل کنید. مسلم است که چنین کاری بسیار کمتر از یادگیری کلمات جدید زمان لازم دارد.

چگونه از کلماتی که بلد هستید استفاده کنید؟

۱) کلمات پر تکرار (رایج) را بشناسید.
تا به حال تعداد لغاتی که انگلیسی‌زبانان استفاده می‌کنند را با تعدادی که در فرهنگ‌های لغت انگلیسی موجود است مقایسه کرده‌اید؟ جالب است بدانید تنها با یادگیری ۳۰۰۰ لغت از میان ۱۷۲۰۰۰ واژه موجود در فرهنگ لغت آکسفورد، قادر به فهم نود و هشت درصد از مکالمات زبان انگلیسی خواهید بود.
پس برای بهبود مکالمه‌ی انگلیسی، تمرکز خود را بر آموختن کلمات متداول بگذارید.

۲) آموزه‌های لغوی خود را غنی‌تر کنید.
با توجه به این که شما کلماتی را از قبل بلد هستید، با شناخت ساختار کلمات و آشنایی با چگونگی ساختن کلمات جدید، قادر به افزایش تعداد آنها هستید. برای مثال، معنی کلمه "happy" (شاد و خوشحال) را می‌دانید پس می‌توانید مشتقات آن را هم یاد بگیرید مثل unhappy (ناراحت)، happiness (شادی) و یا happily (با شادمانی). با این روش، در آن واحد به جای یک کلمه، سه  کلمه‌ی دیگر را هم یاد گرفته‌اید. پس این روش را امتحان کنید و بدون نگرانی از اشتباه سعی کنید به دنبال فرصتی جدید برای استفاده از ساختارهای جدید کلمات باشید.

۳) تلفظ درست کلمات انگلیسی را یاد بگیرید.
تلفظ در انگلیسی با سایر زبان‌ها تفاوت زیادی دارد چرا که تکیه (استرس) روی کلمات، لهجه و آهنگ صدا در جمله بسیار با اهمیت است. به عنوان قدم اول، دیدن یک کلیپ ویدیویی کوتاه از کاربرد رایج کلمات در زبان محاوره‌‌ی انگلیسی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. (زمان این کلیپ باید بیشتر از یک دقیقه باشد و در صورت لزوم زیرنویس آن را فعال کنید). کلیپ را چندین بار با دقت گوش کنید. بعد از این‌که گوش شما به نحوهی بیان جملات عادت کرد، هم‌زمان با پخش کلیپ، آنها را تکرار کنید. این کار را تا وقتی ادامه دهید که سرعت، حالت صدا و استرس‌ها را به خوبی تقلید کرده باشید. اگر تنها ده دقیقه در روز را به این کار اختصاص دهید، از پیشرفت خود در تلفظ بسیار متعجب خواهید شد.

۴) فرهنگ لغت را کنار بگذارید.
فرض کنید در حال یادگیری زبان چینی، اسپانیایی و یا هر زبان دیگری هستید. در صورت فراموش کردن کلماتی که برای بیان منظور خود نیاز دارید، به فرهنگ لغت‌های مشهور متوسل می‌شوید. اما اگر کلمه‌ای را در زبان مادری‌تان فراموش کنید، بدون قطع کردن کلام و توسل به فرهنگ لغت، سعی می‌کنید با توضیح دادن و یا به کار بردن کلمات مترادف منظور خود را بیان کنید. در زبان مادری، هر زمان که بخواهیم کلامی تأثیرگذار داشته باشیم، باهوش به نظر برسیم و یا از کلمات بهتری استفاده کنیم به سراغ فرهنگ لغت می‌رویم. اما اغلب (بدون کمک فرهنگ لغت) جایگزین‌های هوشمندانه‌ای برای کلمه‌ی فراموش شده به ذهن‌مان می‌رسد. انجام این کار هنگام صحبت کردن به زبان دوم هم، در بالا بردن مهارت ذهن شما برای پیدا کردن لغاتی که نیاز دارید بسیار موثر است. در بدترین حالت، کلمه‌ی مورد نظر را توصیف کنید.

۵) به‌یادآوری
از رایج‌ترین روش‌های زبان‌آموزی "نوشتن کلمه‌های جدید در یک دفترچه و یا روی فلش کارت" است. مشکل این است که چون کلمات به تنهایی و جدای از متن (context) نوشته شده‌‌اند، یادآوری آنها کمی سخت است. به جای این کار، سعی کنید کلمه‌ها را در داخل متن و در شرایط واقعی یاد بگیرید و تمرین کنید. بهترین روش نوشتن زیاد این کلمات است. برای این کار می‌توانید با آنها داستان کوتاه و یا پیام‌های مختلف بنویسید. 
موضوع و روش موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید: در رسانه‌های اجتماعی بنویسید، دفترچه‌ی خاطرات روزانه داشته باشید و یا افکارتان را یادداشت کنید. تا جایی که می‌توانید از کلمه‌های مختلف استفاده کنید. از مترادف‌ها، معانی ضمنی مختلف، ساختارهای گرامر انگلیسی جدید و سبک‌های مختلف نوشتاری استفاده کنید. نوشته خود را چندین بار بازخوانی کنید تا تکراری نباشد.
بعضی از افراد برای نوشتن روزانه‌ی مطالب بی‌حوصله هستند و یا نوشتن برای‌ آنها خسته‌کننده است. به کار بردن روش‌های زیر برای این افراد موثر است:

  • در یک رقابت یا مسابقه شرکت کنید.
  • در زمینه‌ی نوشتن خود را به چالش بکشید.
  • با مدرس زبان یا با دوستان‌تان شرط‌‌‌‌بندی کنید.
  • بابت هر موفقیتی به خودتان جایزه بدهید – برای مثال، یک هفته پشت سر هم بنویسید و برای خودتان شکلات بخرید.

۶) هوشمندانه بخوانید
می دانید که مهارت خواندن به گسترش واژگان کمک می‌کند چون هنگام خواندن، زبان‌آموز با کلمه‌هایی مواجه می‌شود که قبلا نشنیده و مجبور است معنی آنها را پیدا کند. البته زبان کتاب‌ها از آنچه در مکالمه‌های روزانه به‌کار می‌رود پیچیده تر است. به علاوه، خواندن باعث بهبود حافظه و افزایش تمرکز لازم برای زبان‌آموزی می‌شود.
اما آیا می دانید برای رسیدن به این اهداف، چگونه باید بخوانید؟
موقع خواندن داستان‌های تخیلی، در داستان غرق می‌شویم و به قلم غنی نویسنده توجهی نمی‌کنیم. تمرکز شما روی لغات در خواندن داستان‌هایی که از زبان اول شخص نوشته شده،‌ بیشتراست. پس سعی کنید این‌گونه داستان‌ها را بخوانید. فکر نکنید افزایش واژگان فعال کار بسیار سخت، زمانبر و چالش برانگیزی است و یا مثل علم عصب‌شناسی برای خبره شدن به سال‌ها تلاش نیاز دارد. تبدیل واژگان غیرفعال به واژگان فعال یک روند طبیعی است که هر فردی در طول زندگی‌اش آن را تجربه می‌کند و نحوه‌ی انجام آن به خود شما بستگی دارد. اولین قدم اینست که بدانید این‌کار چگونه باید انجام شود.
پس، هر وقت به خوبی از عهده‌ی انجام این روش‌ها برآمدید، در مسیر درست افزایش واژگان فعال خود قرار گرفته‌اید. 

دوره بحث آزاد انگلیسی لینگوتایز با هدف تبدیل واژگان passive به active و افزایش توانایی صحبت کردن زبان آموزان به صورت حضوری و مجازی در حال برگزاری است. اگر قصد دارید روان تر انگلیسی صحبت کنید شرکت در این دوره را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مشاهده فهرست دوره‌های آموزش زبان لینگوتایز
 

یک دیدگاه ارسال شده:

There is a technique mainly used to advance from c1 to c2 level and it's about widening the active vocabulary circle that many learners neglect considering that

Stop (or more precisely, slow down) learning passive vocabulary and focus on your active vocabulary, that's how honing the speaking skills work

GL