آموزش زبان انگلیسی

در این مقاله سعی داریم یک سری نکات مفید در خصوص آموزش زبان انگلیسی در کشورمان بیان کنیم. یادگیری زبان همواره یکی از دغدغه های ما بوده. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج، مهاجرت و یا ارتباط دوستانه و یا کاری با خارجیها داشته باشید بایستی زبانتان خوب باشد. حتی برای ادامه تحصیل در ایران هم با توجه به اینکه بسیاری از منابع دانشگاهی ترجمه کتابهای انگلیسی است، میبایست خواندن و درک مطلب انگلیسی خود را تقویت کنید. کلمات انگلیسی اطراف ما را فرا گرفته اند. با پیشرفت تکنولوژی و کاربرد وسیع آن در زندگی روزمره، در گوشیهای همراه و در سطح شهر، رادیو و تلویزیون و ... عدم آشنایی شما با زبان یک ضعف بزرگ محسوب میشود. هدف تیم لنگوئج تایز کمک به شماست تا بتوانید بدون پرداخت هزینه و صرفاً با استفاده از منابع و خدمات آموزشی ما دانش زبان انگلیسی خود را بالا ببرید. تا به حال مقالات آموزشی بسیاری در ارتباط با یادگیری زبان نوشته ایم. اما این مقاله یک تفاوت اساسی با بقیه دارد.  این مقاله پاسخی به سوالات متداول شما بوده که از روش های مختلف (فرم تماس، انجمن زبان انگلیسی، شبکه های اجتماعی، چت روم و ...) از ما پرسیده اید.

برای یادگیری زبان از کجا شروع کنم؟ آموزش زبان در ایران در مدارس صورت میگیرد اما به دلیل کافی و یا مناسب نبودن آموزشها کسانی که نیاز به یادگیری زبان انگلیسی دارند به موسسات و مدرسان زبان مراجعه میکنند. در موسسات ابتدا یک آزمون تعیین سطح از زبان آموزان به عمل میاید و آنها در سطح مناسبشان ثبت نام میکنند. شما میتوانید ازطریق سایت لنگوئج تایز نام و آدرس موسسات آموزش زبان انگلیسی واقع در ایران و یا نقشه آموزشگاه های زبان را مشاهده کنید و موسسات نزدیک محل زندگی یا کار خود را بیابید. همچنین میتوانید از طریق لینک های بالا بر اساس شهر، کتاب، زبان، دوره و موارد دیگر آموزشگاه مورد نظرتان را بیابید.

کلاس خصوصی برای من مناسبه؟ علاوه بر موسسات آموزش زبان، برخی از زبان آموزان به علت مشغله زیاد ، نبودن فرصت کافی، دشواری عبور و مرور و غیره آموزش خصوصی را انتخاب میکنند که مسلما هزینه بیشتری دارد. برای انتخاب مدرس خصوصی نیز میتوانید با موسسات فوق تماس بگیرید و یا به آگهی های روزنامه ها و سایت های مربوط به آموزش زبان مراجعه کنید. سایت لنگوئج تایز در این رابطه سرویسی ارائه نمیدهد.

آموزش زبان انگلیسی

چقدر طول میکشه که به سطح خوبی برسم؟ اینکه چه مدتی برای یادگیری زبان کافی است کاملا وابسته به هدفتان، استعداد زبانی شما و تلاش خودتان است. به طور متوسط برای رسیدن از صفربه سطح پیشرفته (C1: Advanced) با شرکت در کلاسهای دو یا سه روز در هفته حدود سه سال و نیم زمان نیاز دارید. اما نیاز اکثر زبان آموزان سطح متوسط (B1: Intermediate) هست که برای کسی که با حروف الفبا و تعداد کمی کلمه انگلیسی آشنا هست حدود یک سال خواهد بود. طبیعتاً یادگیری زبان و تسلط به آن در کشوری با زبانی دیگر به تلاش و کوشش نیاز دارد و باید توجه داشته باشید که یادگیری زبان فرایندیست که باید پیوسته باشد.

کلاسهای مکالمه فرقشون با کلاس عادی چیه؟ هر کسی بنابر هدف خود از یادگیری زبان، نوع آموزش و مدت آن را تعیین میکند. اگر هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی استفاده در سفر میباشد، کلاسهای مکالمه برای شما مناسب تر اند. کلاسهای مکالمه یا همان conversation به صورت مجزا دربرخی از موسسات تشکیل میشوند. در این کلاسها مهارت گفتاری و شنیداری مورد تاکید قرار گرفته و زبان آموزان برای گفتگو با انگلیسی زبانها آماده میشوند.

آیلتس چیست و برای چه کسانی هست؟ اگر قصد ادامه تحصیل در کشوری دیگر دارید، کلاسهای آمادگی امتحانات بین المللی مانند آیلتس و تافل برای شما مناسبند.  این آزمونها به سنجش چهار مهارت گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن میپردازند. امتحان آیلتس ، آزمونی انگلیسی ست که اغلب برای ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا مورد نیاز است.  نمره این آزمون از 9 میباشد و بسته به هدفتان از این آزمون، نمره مناسب تعیین میگردد. آزمون آیلتس در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار میشود. آزمون جنرال برای مهاجرت و بعضا کاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون آکادمیک برای ادامه تحصیل کاربرد دارد. این آزمون در ایران از طریق دانشگاه آزاد اسلامی ایران، آیلتس تهران، موسسه عصیر دین و دانش و موسسه فرهنگی هنری ایرسافام برگزار میشود. نحوه برگزاری و توضیحات کامل آزمون آیلتس

تافل چیست؟ تافل آزمونی امریکایی ست و برای ادامه تحصیل در امریکا استفاده میشود. برخی از دانشگاهها در سراسر دنیا هر دو آزمون آیلتس و تافل را میپذیرند. آزمون تافل در دو نوع کاغذی (PBT) و اینترنتی (iBT) انجام میشود. بسته به کشور و شهری که درآن قصد شرکت در آزمون دارید نوع آزمون شما تعیین میگردد. نمره تافل کاغذی از 677  و اینترنتی از 120 میباشد.   نمره مورد نیاز شما توسط دانشگاهی که درآن قصد ادامه تحصیل دارید تعیین میگردد. آزمون تافل در ایران از طریق سازمان سنجش و برخی موسسات آموزش زبان برگزار میشود.

آموزش مجازی یا کلاس آنلاین خوبه؟ اخیراً آموزشهای مجازی زبان به دلیل پیشرفت روزافزون تکنولوژی و دشواری های رفت و آمد و هزینه های پایینتر آن طرفداران زیادی پیدا کرده است و بعضی موسسات در کنار آموزش حضوری اقدام به آموزش مجازی زبان انگلیسی کرده اند. البته آموزش مجازی در دروس دیگر (غیر از زبان) از سالها پیش در ایران مورد استقبال قرار گرفته و دانشگاه ها و آموزشگاه ها توسط برنامه هایی نظیر Adobe Connect ، WizIQ ، Moodle و حتی نرم افزارهای پرکاربردی مثل Skype مشغول به آموزش هستند. اما آموزش زبان یک تفاوت اساسی با دروس دیگر دارد و آن وجود تعامل بیشتر در زبان است. پس زبان آموز هم میبایست در کلاس به مقدار لازم صحبت کند و طبیعتاً نه تنها سرعت دانلود، بلکه سرعت آپلود اینترنت وی نیز میبایست قابل قبول باشد. متاسفانه ما همواره با سرعت و قیمت اینترنت در کشورمان مشکل داشته ایم و اولی پایین و دومی بالا بوده است. پس در جواب این سوال باید گفت اگر سرعت اینترنت شما همواره بالای 512kbps است میتوانید از کلاسهای مجازی استفاده کنید. البته مسائل دیگری مانند میزان آشنایی شما با محیط کلاس مجازی، میکروفن و یا هدست مناسب و ... نیز تاثیرگذار هستند که طبیعتاً قابل حل میباشند.  در این میان تیم لنگوئج تایز هم اقدام به برگزاری رایگان کلاسهای مجازی آموزش زبان کرده که با استقبال خوبی نیز مواجه شده است. استفاده از نرم افزار مامبل باعث شده که زبان آموزان حتی با سرعت 128kbps هم بتوانند در این کلاسها شرکت کنند: برنامه ی کلاسهای مجازی زبان

آیا استفاده از نرم افزار برای یادگیری زبان خوبه؟ شما چه نرم افزار و یا app هایی رو پیشنهاد میکنید؟ شما میتوانید نرم افزارها و اپلیکیشن هایی بر روی گوشی تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ خود نصب کنید و به راحتی و همه جا به کلاس زبان خود دسترسی داشته باشید. استفاده از فلش کارتها، لغت نامه های تصویری، آموزشهای صوتی و کتابهای پی دی اف و صوتی، در کنار کتابهای کاغذی، کلاسها ی حضوری و غیر حضوری همه و همه به یادگیری و تقویت زبان شما کمک میکنند. معرفی تعدادی نرم افزار رایگان برای یادگیری زبان

استفاده از چت روم چقدر میتونه در یادگیری زبان موثر باشه؟ استفاده از چت روم (به صورت متنی) مزایای متعددی دارد. در هنگام تایپ کردن در محیط چت ارتباط زبان آموز با دیگران بر خلاف چت صوتی و تصویری تقریباً به صورت ناشناس است و در نتیجه شخص اعتماد به نفس بیشتری دارد. این مسئله باعث میشود زبان آموز از واژگان بهتری استفاده کند و همچنین افراد بیشتری تمایل به شرکت در کلاسهای مبتنی بر چت روم متنی دارند. در چت متنی مهارت های نوشتاری و خواندن شما تقویت میشود و فرصت بیشتری برای فکر کردن قبل از نوشتن دارید. در ضمن افرادی که نوشتن را دوست دارند، از این طریق بهتر میتوانند دانش زبان خود را تقویت و با دیگر زبان آموزان ارتباط برقرار کنند. سایت لنگوئج تایز سرویس چت روم انگلیسی خود را به صورت رایگان و با اهداف زیر راه اندازی کرده است:

  1. برگزاری کلاسهای مجازی آموزش زبان مبتنی بر چت در سطوح مختلف
  2. استفاده از چت یک به یک و گروهی برای ارتباط با دیگر زبان آموزان و اعضای سایت

میشه فقط یک مهارت زبان رو کار کنم؟ به طور کلی و با توجه به اصول آخرین روش آموزش انگلیسی (Communicative Approach) کلیه مهارتها به هم مرتبط هستند. اما اگر تنها احساس ضعف در مهارت خاصی دارید، میتوانید با تمرکز بیشتر بر آن مهارت به تقویت آن بپردازید. برای مثال با تماشای فیلم، انیمیشن، اخبار و برنامه ها به زبان انگلیسی و گوش دادن به کتابهای صوتی و ترانه های انگلیسی مهارت شنیداری شما بهبود میابد. صحبت کردن، چت کردن  انگلیسی و نوشتن به زبان انگلیسی به تقویت مهارت گفتاری و نوشتاری شما کمک میکند و مطالعه مجالات و کتابها و متون انگلیسی مهارت خواندن شما را بهبود میبخشد.

 همین حالا شروع کنید و مطمین باشید با پشتکار به هدفتان خواهید رسید:

شروع یادگیری

نویسندگان: مهرنوش حسینی، جعفر کیانپور