همه چیز درباره آزمون آیلتس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Forums: 

تاریخچه آزمون آیلتس

آزمون آیلتس مخفف International English Language Testing System و به معنی نظام بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی است. این آزمون در حال حاضر یکی از معتبرترین سنجش‌های زبان انگلیسی است که در بیش از 270 مرکز امتحانی و حدودا 110 کشور در سراسر جهان برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس توسط موسسه ارزشیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان (Cambridge Assessment)، و شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) طراحی و برگزار می‌شود. در سال 1989، موسسه IDP استرالیا به طراحان و برگزارکنندگان این آزمون پیوست و بین‌المللی بودن این آزمون را تضمین کرد. امروزه مرکز آیلتس استرالیا در کنار دو موسسه دیگر این آزمون را برگزار می‌کنند. نام این آزمون پیش از پیوستن موسسه IDP به شکل ELTS نوشته می‌شد، اما بعد از آن با اضافه شدن کلمه International، آزمون آیلتس به شکل IELTS نوشته شد که امروزه همه آن را به این نام می‌شناسند.

هدف اصلی و نهایی این آزمون سنجش چهار مهارت تخصصی و اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، شنیدن (Listening) و مکالمه (Speaking) است. طراحی سیستماتیک و کاملا هدفمند این آزمون سنجش و ارزیابی این مهارت‌ها را به استانداردترین آزمون تبدیل کرده است.

همانطور که احتمالا می‌دانید مدرک آیلتس برای مهاجرت به اکثر کشورها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های اروپایی ضروری است.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس سال‌ها مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفت و امروز چهار نوع کلی از این آزمون وجود دارد.

 • آیلتس جنرال (IELTS General Training)
 • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic )
 • آیلتس مهارت‌های زندگی (IELTS Life Skills)
 • آیلتس برای ویزاهای انگلستان (IELTS for UKVI)

آزمون آیلتس آکادمیک همانطور که از نامش پیداست برای متقاضیانی طراحی شده است که می‌خواهند در مقطع کارشناسی و بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند.

آزمون آیلتس جنرال مختص کسانی است که می‌خواهند به یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان مثل استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا مهاجرت کنند یا در مقطع پایین‌تر از کارشناسی به تحصیل بپردازند.

نوع سوم این آزمون یا همان IELTS Life Skills برای دریافت ویزای خانواده یا اعضای خانواده (Family Member) در انگلستان است.

در نهایت برای دریافت ویزای انگلستان باید مدرک آیلتس معتبر و مورد تایید انگلستان را داشته باشید که با نام IELTS UKVI شناخته می‌شود. البته دقت کنید که این مورد نوعی از آزمون آیلتس نیست و به مرکزی که این آزمون را برگزار می‌کند ربط دارد و حتما باید موسسه‌ای باشد که دولت انگلستان آن را قبول داشته و مورد تایید این کشور باشد.

در ایران دو نوع اول آزمون آیلتس یعنی جنرال و آکادمیک شناخته‌شده‌تر است و از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در هر دو آزمون چهار مهارت اصلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد ولی طراحی و روش سنجش مهارت‌های نوشتن (Writing) و خواندن (Reading) در آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس با هم متفاوت است. همانطور که از نام این دو نوع هم می‌توانید حدس بزنید، آزمون آکادمیک تخصصی و در نتیجه پیچیده‌تر و دشوارتر از آزمون آیلتس جنرال است و به تمرین و آمادگی بیشتری نیاز دارد.

ساختار آزمون آیلتس

خواندن و درک مطلب (Reading)

این قسمت اولین بخشی است که در آزمون جنرال و آکادمیک با هم متفاوت است. در بخش ریدینگ آزمون آیلتس هدف ارزیابی مهارت‌هایی مثل تندخوانی متن، درک و تشخیص موضوع اصلی متن یا نظر نویسنده و درک جزئیات آن است. در هر دو آزمون (جنرال و آکادمیک) مدت زمان آزمون 60 دقیقه و شامل 40 سوال است.

در آیلتس جنرال سه متن درباره مسائل مختلف روزمره است که از کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها و دستورالعمل شرکت‌ها و سازمان گرفته شده است.

در آزمون آکادمیک سه متن طولانی در مدل‌های مختلف (توصیفی، تحیلی، مقایسه‌ای و غیره) گرد‌آوری شده است و متن‌ها از کتاب‌ها، روزنامه‌ها و مجلات انتخاب شده‌اند. متن‌ها در این قسمت خیلی تخصصی نیستند اما مناسب متقاضیان ورود به دانشگاه نوشته شدند.

پرسش‌هایی که در این قسمت آمده‌اند تقریبا در هر دو نوع (جنرال و آکادمیک) آمده‌اند، یکسان هستند. سوالات چهارگزینه‌ای، بررسی اطلاعات (درست، غلط، عنوان نشده)، تطبیق اطلاعات، انتخاب عنوان، بازنویسی جزئیات، کامل کردن جمله‌های ناقص، تلخیص (خلاصه‌نویسی)، یادداشت‌برداری، تحلیل جدول، انتخاب نام برای نمودار و نوشتن پاسخ‌های کوتاه برای سوالات است.

نگارش (Writing)

اهداف نگارش در آزمون جنرال و آکادمیک متفاوت هستند. در آزمون جنرال سنجش مهارت‌های نامه‌نگاری و پیروی کردن از اصول نامه‌نگاری، ارزیابی مهارت‌هایی از جمله انسجام و یکپارچگی متن، رعایت نکات گرامری، انتخاب درست و به جای کلمات و استفاده از آن‌ها در سازماندهی اطلاعات، نگارش دقیق ساختار متن و پاراگراف است.

در آزمون آکادمیک توانایی متقاضی در تحلیل نمودار یا جدول، تشخیص و درک اطلاعات اصلی و جزئیات نمودار، توصیف و تحلیل آکادمیک است. در متنی که یک متقاضی می‌نویسد رعایت نکاتی مثل انسجام، نکات گرامری، انتخاب درست کلمات و سازماندهی اطلاعات، نگارش دقیق ساختار متن و پاراگراف‌نویسی و غیره اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

این قسمت 60 دقیقه طول می‌کشد و شامل دو تسک یا تمرین است.

در آیلتس جنرال در تمرین اول از شما خواسته می‌شود نامه‌ای رسمی، نیمه‌رسمی یا رسمی بنویسید که می‌تواند شکایت، تشکر، درخواست همکاری، نامه به بانک و غیره باشد. در تسک دوم که در هر دو آزمون از شکل و شمایل یکسانی بهره می‌برد، باید متنی 250 کلمه‌ای بنویسید که در آزمون آکادمیک باید رسمی‌تر و در حد یک مقاله یا Essay باشد.

شنیدن (Listening)

این قسمت در هر دو نوع جنرال و آکادمیک یکسان است. مدت زمان این مرحله از آزمون 11 تا 14 دقیقه و شامل سه تسک یا تمرین است. هدف این قسمت، هم در آزمون جنرال و هم آکادمیک، سنجش مهارت‌هایی مثل درک نکات اصلی و استخراج جزئیات اطلاعات، درک و فهم نظرات و افکار دیگران و درک هدف صحبت‌های آن‌هاست.

قسمت اصلی این آزمون 30 دقیقه طول می‌کشد و بعد از پایان 30 دقیقه، بازه‌ای 10 دقیقه‌ای به متقاضی داده می‌شود تا پاسخ‌ها را به پاسخنامه منتقل کند. این قسمت در هر دو نوع جنرال و آکادمیک یکسان است. در 30 دقیقه 4 فایل صوتی برای متقاضی پخش می‌شود و او باید به 40 سوال پاسخ دهد.

اولین فایل صوتی، مکالمه‌ای بین دو نفر در یک موقعیت اجتماعی روزمره اتفاق می‌افتد. فایل دوم، یک سخنرانی درباره مسائل روزمره مثلا صحبت درباره امکانات یک شهر است. قسمت سومی که برای متقاضیان پخش می‌شود، مکالمه‌ای بین دو تا چهار نفر و در مورد مسائل آموزشی و تحصیلی است. قسمت چهارم که شاید کمی سخت‌تر از قسمت‌های قبلی باشد، سخنرانی آکادمیک است که می‌تواند سخنرانی در دانشگاه باشد.

نحوه ارزیابی درک مطلب متقاضی از فایل‌های شنیده‌شده، به صورت سوالات چهارگزینه‌ای، سوالات تطبیقی (matching)، نام‌گذاری قسمت‌های مختلف روی نقشه و نمودار، تلخیص، جواب‌های کوتاه، تکمیل فرم، جمله یا جدول است که باید با کلمات مناسب و مطالبی باشد که شنیده‌اید.

مکالمه (Speaking)

این قسمت آزمون آیلتس هم مثل لیسنینگ در هر دو نوع جنرال و آکادمیک یکسان است. در این قسمت که برای بیشتر متقاضیان سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین قسمت است، تلفظ، انسجام جملات، گستردگی دایره واژگان، روان و سلیس‌بودن هنگام گفتار صحبت کردن، توانایی بیان نظرات و افکار و سازماندمی آن‌ها، قدرت تجزیه و تحلیل و دلیل آوردن برای موضوعات مختلف، از اهداف اصلی و بنیادی است.

مدت زمان این قسمت 11 تا 14 دقیقه است و شامل سه تسک یا تمرین است.

در تسک اول ممتحن درباره موضوعاتی مثل محل زندگی، کار، تحصیل و علایق متقاضی سوالاتی می‌پرسد و او باید به آن‌ها پاسخ بدهید.

در تسک دوم یک تصویر، کارت یا چند سوال درباره موضوعی به متقاضی داده می‌شود و او یک دقیقه وقت دارد درباره آن فکر و 2 دقیقه درباره آن صحبت کنید.

در تسک سوم سوالاتی پرسیده می‌شود که در ادامه قسمت قبل است و متقاضی باید کامل‌تر و تخصصی‌تر به آن‌ها پاسخ بدهد.

آزمون کامپیوتری آیلتس (Computer-based IELTS)

تا چند سال پیش آزمون آیلتس در ایران برخلاف آزمون تافل (TOEFL) فقط به صورت کاغذی بود. اما یکی دو سالی است که آیلتس کامپیوتری به مرزهای ایران رسیده است و در کشورهایی مثل ترکیه، پاکستان و غیره به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. با توجه به گزارشی که در وبسایت رسمی آیلتس منتشر شده است، آیلتس در حال حاضر در 16 کشور به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. این آزمون از نظر محتوایی و تعداد سوالات یا بخش‌های سنجش مهارت هیچ تفاوتی با نسخه کاغذی ندارد و فقط در برخی مراکز برگزارکننده‌ آیلتس، به جای کاغذ، روی پلت‌فرم کامپیوتری (از پیش تعریف‌شده روی رایانه‌های مشخص) اجرا می‌شود.

قسمت اسپیکینگ (Speaking) به صورت شفاهی و مثل قبل است و همچنان باید با وجود یک ممتحن و به صورت رودررو انجام شود.

در حال حاضر در ایران هیچ موسسه‌ای آیلتس کامپیوتری را برگزار نمی‌کند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که موسسه آیلتس استرالیا در حال ساخت بستر و زیرساخت‌هایی برای مراکز ایرانی است تا بتوانند این آزمون را در ایران هم به صورت آنلاین و کامپیوتری برگزار کنند.

امتیاز آیلتس کامپیوتری نسبت به نسخه کاغذی در ارائه کارنامه و نمره است. در آزمون آیلتس نسخه کاغذی، نتایج اغلب بعد از دو هفته (13 تا 15 روز) به دست متقاضی می‌رسد، اما در نسخه کامپیوتری، 5 تا 7 روز بعد از آزمون می‌توانید نتایج را دریافت کنید.

همانطور که بالاتر هم گفتیم، قسمت مکالمه مثل قبل است و حتما با یک ممتحن برگزار می‌شود، اما قسمت‌های شنیدن، خواندن و درک مطلب و نوشتن به صورت کامپیوتری صورت می‌گیرند.

نکته‌ای که در این نوع آیلتس حائزاهمیت است، این است که پاسخ تمامی سوالات در نسخه کامپیوتری درست مثل نسخه کاغذی توسط ممتحن‌ها تصحیح می‌گردد و هیچ ربات یا الگوریتم ماشینی در تصحیح برگه‌های شما نقشی ندارد.

نمره آزمون آیلتس

نمره‌ای که به عنوان نمره نهایی در آزمون آیلتس کسب می‌کنید، در واقع میانگین نمرات کسب‌شده در هر چهار قسمت (خواندن، شنیدن، نوشتن و مکالمه) است و به صورت یک عدد از 0 تا 9 ارائه می‌شود. قطعا نمره صفر ضعیف‌ترین و نمره 9، بالاترین و بهترین سطح مهارت‌های زبان را نشان می‌دهند.

کارنامه و نمره آیلتس فقط به کسی داده می‌شود که در آزمون شرکت کرده و کسی به جز خود متقاضی نمی‌تواند کارنامه را دریافت کند. کارنامه آیلتس برگه یا فایلی است که نمره تک تک قسمت‌ها به تفکیک و نمره نهایی متقاضی در آن نمایش داده شده است.

مراکزی که آزمون آیلتس برگزار می‌کنند

از آنجایی که آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی است، باید توسط مراکز معتبر، مجاز و قابل اعتماد برگزار شود. می‌توانید برای این آزمون در ایران و دیگر کشورهایی که برگزارکننده اقدام کنید. سازمان سنجش آموزش کشور تنها مرجعی است که می‌تواند مجوز فعالیت موسسات و سازمان‌ها برای برگزاری آزمون آیلتس را صادر کند. هر موسسه‌ای که بدون مجوز از سازمان سنجش فعالیت کنند، فاقد اعتبار و غیرقانونی هستند. در ادامه مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس را که مجوز سازمان سنجش را دارند به شما معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام
 • موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
 • آیلتس تهران
 • موسسه آموزش عالي آزاد پروشات نوين (Offsite موسسه آیلتس تهران)
 • موسسه پارسیان (Offsite موسسه آیلتس تهران)
 • موسسه فرهنگی هنری مهر آریا دانش (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش)
 • موسسه آموزشی علوم و فنون پاراکس (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش)

 

در تمامی مراکز بالا، علاوه بر برگزاری آزمون آیلتس، دوره‌های آموزشی و آمادگی برای این آزمون هم برگزار می‌شود و با تعیین‌سطح و سنجش میزان مهارت‌های مقدماتی متقاضیان، کلاس‌ها و دوره‌های ضروری و متناسب با شرایطشان در نظر گرفته می‌شود که با بهره‌گیری از بهترین مدرسین آموزش می‌بینند و برای آزمون اصلی آماده می‌شوند.

موسسات و آموزشگاه‌های بسیاری هم هستند که آزمون آزمایشی آیلتس (که اصطلاحا به آن IELTS Mock Test گفته می‌شود) را به منظور آشنایی متقاضیان با فضا و سوالات آیلتس برگزار می‌کنند تا آن‌ها بتوانند پیش از صرف هزینه و شرکت در آزمون اصلی، ابتدا نسخه آزمایشی آن را امتحان کنند و با توجه به مهارت و نمره‌شان، برای آزمون اصلی تصمیم‌گیری کنند و برنامه‌های آمادگی را بر اساس آن اجرا کنند.

 

آموزشگاه زبان ایرانمهر با 16 سال سابقه فعالیت درخشان در زمینه آموزش زبان‌های خارجی، برندی شناخته‌شده در بازار رقابت است. آموزشگاه ایرانمهر افتخار دارد با بهره‌گیری از بهترین مدرسان و متخصصان آیلتس، دوره‌های آمادگی این آزمون مهم و حیاتی را برگزار کند و متقاضیان را برای شرکت در آزمون آماده کند.

همچنین از دیگر افتخارات این مجموعه برگزاری آزمون‌های آزمایشی آیلتس است که شما را برای آزمون اصلی آماده می‌کند و با شرکت در آزمون آزمایشی و شناخت نقاط ضعف و قدرت خود می‌توانید برای برجسته‌تر کردن یا رفع آن‌ها بکوشید و نمره قابل قبولی در آزمون اصلی کسب کنید.

منبع: آزمون آیلتس (iranmehrcollege.com/fa/exam/16-آزمون-IELTS)